Wrastający paznokieć u stóp to kłopot, z którym w pewnym momencie życia zmierzyć się może każdy z nas. W schorzeniu tym boczna twarda część płytki paznokciowej wrasta w otaczający ją wał paznokcia naruszając ciągłość miękkiej tkanki. Jak rozpoznać wrastający paznokieć? Problem objawia się pojawieniem się stanu zapalnego, wrażliwością na dotyk, zaczerwienieniem i dolegliwościami bólowymi. Dyskomfort, który dotyka nas na początku przerodzić się może jednak w rozwój zakażenia, a nawet trudności w chodzeniu, dlatego nie należy lekceważyć go i możliwie najszybciej podjąć leczenie wrastających paznokci. Pomoc w tym zakresie oferujemy w gabinecie w Mińsku Mazowieckim.
Wśród głównych przyczyn wrastania paznokci wymienić można między innymi nieprawidłową pielęgnację, czyli niewłaściwe skracanie paznokci, wycinanie bocznych fragmentów płytki i obcinanie paznokci na okrągło lub uszkodzenie wałów paznokciowych podczas obcinania. Dodatkowo przyczynia się do tego noszone przez nas obuwie, szczególnie buty na obcasach, z wąskimi czubkami, zbyt ciasne lub za luźne. Do innych powodów wrastania paznokci zaliczyć możemy także zaburzenia wzrostu paznokci, uszkodzenia mechaniczne, przesuszenie płytki paznokciowej, niekontrolowany wzrost po zabiegu usunięcia fragmentu lub całej płytki paznokcia przez chirurga, predyspozycje genetyczne wpływające na budowę paznokcia, deformacje stóp, nagły przyrost masy ciała, nadwagę, złe nawyki higieniczne, zmianę stylu chodzenia, nadpotliwość stóp, jak również cukrzycę.
Pierwsze dolegliwości związane z wrastającym paznokciem obejmują jedynie wrażliwość na dotyk lub ucisk wałów paznokciowych. Z czasem pojawiać się może także ból podczas chodzenia, noszenia obuwia, a nawet skarpet, które podrażniają problematyczne miejsce. Bardzo często pacjenci zgłaszają się na zabieg na wrastający paznokieć w naszym gabinecie, gdy ból utrudnia codzienną aktywność, pojawia się zaczerwienienie i opuchlizna, jak również poważniejsze objawy typu zakażenie.
W zależności od stadium zaawansowania wrastania paznokcia, można podzielić je np. wedle klasyfikacji Heifetza, która wyróżnia trzy etapy. Pierwszy obejmuje dolegliwości bólowe, obrzęk i stan zapalny, drugi to pojawienie się ziarniny, a ostatni dotyczy przypadków, gdzie widoczna jest wydzielina ropna i infekcja. Nie warto jednak zwlekać z reakcją i rozpocząć leczenie już na samym początku dolegliwości, co pozwoli znacznie skrócić proces gojenia i nie dopuści do nasilenia dolegliwości bólowych.
Na wstępnym etapie wrastania paznokcia można spróbować metod domowych. Moczenie stóp w ciepłej wodzie z mydłem lub solą pomoże uśmierzyć ból. Po 15 minutach, gdy płytka paznokcia staje się miękka, zaleca się lekkie odchylanie paznokcia we właściwym kierunku. Jeżeli jednak zabieg ten nie przyniesie efektów, niezbędna staje się interwencja podologa lub innego specjalisty z zakresu podologii.
Wśród metod stosowanych w leczeniu wrastających paznokci wymienić można między innymi klamry, które pomagają w wyprostowaniu kłopotliwego paznokcia bez konieczności podejmowania żadnej ingerencji chirurgicznej. Czasami noszenie klamry wymaga nawet kilku miesięcy, jednak regularnie kontrolowana pomoże prawidłowo ukierunkować paznokieć. Inną metodą leczenia jest tzw. kostka arkady. Palec zostaje w niej unieruchomiony z pomocą masy akrylowej, która utrwala poprawne ułożenie paznokcia. Kolejnym sposobem jest tamponowanie wałów paznokciowych, które polega na założeniu małego opatrunku np. nasączonego jodyną tuż pod brzegiem wrastającego paznokcia. Pomaga to przyspieszyć leczenie stanu zapalnego – wymaga jednak regularnej wymiany opatrunku w domu. Każdy zabieg na wrastający paznokieć stosowany przez podologa dobierany jest w zależności od stadium zaawansowania problemu.
Wrastający paznokieć u stóp to kłopot, któremu można w większości przypadków skutecznie zapobiegać. Ważne jest przede wszystkim noszenie odpowiednio dopasowanego obuwia, które nie będzie ściskać palców i zapewni wygodę. Należy zadbać o prawidłową pielęgnację poprzez staranne przycinanie paznokci na prosto oraz należytą higienę.