zapraszamy do kontaktu:

LEKARZ PODOLOG - CZYM SIĘ ZAJMUJE?

Lekarz od stóp – tak najprościej można ująć obszar zainteresowań podologa. Jest to specjalista, który zajmuje się problemami związanymi ze schorzeniami, wadami czy skrzywieniami stóp. Dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom pomaga on rozpoznać zmiany patologiczne, aby następnie wdrożyć odpowiednią terapię lub skierować pacjenta do innego stosownego w danej sytuacji specjalisty np. ortopedy czy dermatologa. Podolog technicznie nie jest lekarzem, jednak jego wsparcie w leczeniu i profilaktyce wielu chorób stóp, jak również paznokci jest nieocenione. Wizyta u podologa powinna być ważnym elementem dbałości o nasze zdrowie – w końcu stopy to nasza podstawa, bez której ciężko się obejść, a ich schorzenia mogą poważnie wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie.

Podolog – co to za lekarz?

Technik podolog jest specjalistą, który posiada wiedzę, umiejętności oraz wszelkie niezbędne sprzęty, z którymi może prowadzić skuteczną diagnostykę i leczenie problemów skórnych w obrębie stóp, jak również płytki paznokci. Jego wsparcie pozwala zyskać pomoc w drobnych dolegliwościach, jednak jest ono również nieocenione w rozpoznaniu zmian cukrzycowych, reumatycznych, jak również tych związanych z hemofilią. Lekarz od paznokci, podolog to osoba, która wspomóc może w uporaniu się z problemami stóp i płytki paznokci takimi jak:

  • zrogowacenia, nagniotki, modzele, odciski, problemy z przesuszoną skórą pięt,
  • pękająca skóra pięt,
  • nieprzyjemny zapach stóp i nadmierna potliwość,
  • brodawczaki,
  • infekcje grzybicze i bakteryjne stóp,
  • przepukliny tłuszczowe stóp (piezogeniczne guzki),
  • zanik płytki paznokciowej,
  • wrastające paznokcie,
  • zwijanie się płytki paznokcia w rurkę,
  • zespół żółtych paznokci, w tym pogrubianie się płytki i oddzielanie się jej od podłoża,
  • różnorodne zmiany i przebarwienia jak smugi, bielactwo, grzybice itp.,
  • szponowatość paznokci,
  • ubytki i wyżłobienia w płytce,
  • łamliwość, łuszczenie się i rozszczepianie się płytki
  • szorstkość paznokci,
  • stany zapalne wałów paznokciowych, itp.

Wizyta u podologa to także szansa na wsparcie w walce z problemami układu chłonnego np. w przypadku uciążliwych obrzęków stóp. Lekarz od stóp ocenia także stan układu tętniczego i żylnego kończyn dolnych, jak również układ stawowy. Dobry podolog pomóc może w rozpoznaniu problemu „stopy cukrzycowej”. Korzystając z pomocy technika podologa zyskać można odpowiednie wsparcie w leczeniu i kosmetyce stóp.

Podologia Mińsk Mazowiecki – kiedy warto odwiedzić gabinet podologiczny?

Każdy niepokojący objaw w okolicach stóp i paznokci warto skonsultować z podologiem. Pomóc może on bowiem zarówno w drobnych kłopotach natury estetycznej i zdrowotnej, ale również tych poważniejszych dolegliwościach. Do gabinetu podologicznego w Mińsku Mazowieckim zapraszamy zatem zarówno z problemami związanymi z wrastającym paznokciem, kłopotliwą nadpotliwością stóp, brodawkami, ale i poważniejszymi schorzeniami, w których możemy zaoferować profesjonalną pomoc diagnostyczną i wdrażając skuteczne leczenie. 

Nie należy krępować się problemów ze stopami, gdyż z czasem mogą one narastać, stając się niebezpiecznymi dla zdrowia. Lekarz od paznokci i stóp ma na celu wsparcie w każdej dolegliwości tej ważnej części naszego ciała, dlatego też żadne schorzenia i problemy stóp nie są mu obce. Dzięki interwencji technika podologa możliwe jest pozbycie się kłopotu i poprawa jakości codziennego funkcjonowania.

Wizyta u podologa – na czym polega?

Każda wizyta u podologa składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności przeprowadzany jest wywiad, w którym zbierane są informacje o pacjencie – wiek, przebyte kontuzje, przewlekłe choroby, rodzaj i tryb wykonywanej pracy, aktywność fizyczna itp. Kolejno wykonywane są badania. Jednym z nich jest badanie na specjalnej macie – podobraskopie, który wskazuje jak rozkłada się na stopach ciężar ciała pacjenta.

Podolog ocenia również chód w badaniu dynamicznym. Innym ważnym badaniem jest badanie na podoskopie, który pomaga ocenić grzbietową i podeszwową stronę stóp, stawów skokowych, stawów kolanowych, kształt stóp, zgrubienia, odciski i łuki znajdujące się na stopach.

Innym urządzeniem do badań podologicznych jest plantograf, który pomaga uzyskać czytelne odbicie stopy na papierze. Z obrazu tego wyczytać można wiele cennych informacji w tym o kształcie wysklepienia stopy, obciążeniu jej różnych stref, jak również szerokości i długości. Badanie to przeprowadzać można w sposób statyczny i dynamiczny (w ruchu). W zależności od problemu naszych stóp badania dopasowywane są indywidualnie. Nieocenionym badaniem pozwalającym na rozpoznanie problemu i jego przyczyn jest także badanie manualne.

AKADEMIA KOSMETYKI I PODOLOGII COSMET

JOANNA RYTEL

ul. TOPOLOWA 11/U2
05-303 MIÑSK MAZOWIECKI
FB/AKADEMIA KOSMETYKI I PODOLOGII COSMET
PON., ŚR., PT.: 09:00-20:00,
CZW.: 12:00-20:00 
WT. SOB., NIEDZ: NIECZYNNE
COPYRIGHTS © 2021 AKADEMIA KOSMETYKI I PODOLOGII COSMET