zapraszamy do kontaktu:

JAK PRAWIDŁOWO DBAĆ O STOPY? 13 SPOSOBÓW NA ZADBANE STOPY

JAK PRAWIDŁOWO DBAĆ O STOPY? 13 SPOSOBÓW NA ZADBANE STOPY

Stopy to podstawa naszego ciała, dlatego też wymagają szczególnej troski i ochrony. Im bardziej postaramy się o ich prawidłową pielęgnację, tym ich kondycja będzie lepsza, a my będziemy efektywniejsi w codziennych wyzwaniach. Wiele osób zapomina o stopach podczas rytuałów kosmetycznych każdego dnia, a to spory błąd! Ich pielęgnacja nie należy do trudnych, a za sprawą prostych zabiegów, możemy zadbać o ich miękkość, elastyczność skóry, wygodę chodzenia i lepsze samopoczucie. Dolegliwościom bólowym, przemęczeniu, zrogowaciałemu naskórkowi, nadmiernej potliwości, otarciom, jak i pojawiającym się pęcherzom, grzybicom czy innym problemom możemy w prosty sposób zapobiegać, dlatego naprawdę warto poświęcić stopom nieco więcej uwagi.

Jak prawidłowo dbać o stopy?

Nasze stopy służą nam każdego dnia, dlatego też zwrócenie na nie szczególnej uwagi i zadbanie o ich dobrą kondycję, to najlepsze co możemy zrobić dla nas samych. Poniżej nasze 13 sposobów na zdrowe i piękne stopy.

 • Po pierwsze

Każdego dnia kontroluj stan swoich stóp. Podczas kąpieli zwracaj uwagę na ich kolor, stan skóry i paznokci. Oceń czy nie pojawiły się na nich jakieś skaleczenia, pęcherze, zadrapania, obrzęki lub zaczerwienienia, gdyż wczesne wykrycie problemów, pomoże skuteczniej przeprowadzić leczenie i zapobiec poważnym komplikacjom.

 • Po drugie

Nie zapominaj o regularnej higienie. W zależności od stylu życia jaki prowadzisz, pamiętaj o zadbaniu o regularną higienę stóp. Codzienna kąpiel to minimum! Jeżeli jednak cierpisz na nadmierną potliwość stóp lub odczuwasz nieprzyjemne swędzenie po całym dniu w obuwiu, postaw na częstsze mycie. Doskonałym sposobem na zadbanie o czystość stóp jest mycie ich ciepłą wodą z mydłem o neutralnym odczynie.

 • Po trzecie

Zadbaj o suchość i ciepło. Infekcje, w tym grzybice rozwijają się w wilgotnych i chłodnych warunkach, dlatego utrzymując stopy w cieple i suchości możesz zapobiec licznym dolegliwościom, które w praktyce bywają bardzo uciążliwe. Zawsze po kąpieli dokładnie osuszaj stopy, nie zapominając o przestrzeniach między palcami.

 • Po czwarte

Zadbaj o optymalne nawilżenie skóry stóp. Codzienne zabiegi nawilżające pozwalają zyskać miękką, gładką i elastyczną skórę stóp. Kremy i peelingi na suche pięty pomagają w walce z rogowaceniem i złuszczaniem się martwego naskórka. Każdego dnia po kąpieli zadbaj o wmasowanie balsamu w stopy, a następnie ubierz na nie czyste skarpety.

 • Po piąte

Zawsze noś czyste i odpowiednie dla Twoich stóp skarpetki. Najlepsze będą wersje z naturalnych materiałów, które pochłaniają wilgoć. Unikaj rozwiązań uciskających stopę – szczególnie szwów i zawsze dobieraj odpowiedni rozmiar, aby zapobiec otarciom, powstawaniu pęcherzy, podrażnień, jak również obrzęków i opuchnięć.

 • Po szóste

Zadbaj o delikatną pielęgnację. Dbałość o zdrowie i estetyczny wygląd stóp to niezwykle ważny element ich pielęgnacji. Nie należy jednak przesadzać z intensywnością zabiegów np. intensywnego tarcia pumeksem, samodzielnego wycinania odcisków itp. Niewłaściwie i nazbyt agresywnie przeprowadzane działania mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

 • Po siódme

Pamiętaj o prawidłowym przycinaniu paznokci. Skracanie paznokci powinno być ostrożne i wykonywane na prosto. Zbyt krótkie przycinanie, zwężanie ich lub zaokrąglanie może powodować bolesne wrastanie paznokci, które wymaga często długotrwałego leczenia. Ostre krawędzie lub szorstkie elementy należy delikatnie spiłować pilnikiem do paznokci.

 • Po ósme

Pomyśl o małym treningu dla stóp. Ponieważ przez większość dnia nasze stopy przebywają w butach, warto co jakiś czas zadbać o ich swobodny i komfortowy ruch. Dzięki temu można skutecznie zapobiec uczuciu ciężkości i zmęczenia. Stopy potrzebują aktywności tak jak całe nasze ciało, dlatego warto przez dzień regularnie przeprowadzać mały aerobik w postaci ruchu kostkami, poruszania palcami lub lekkiego rozciągania podeszwy stopy. Tym sposobem można zapewnić im cudowny relaks. Stopy docenią również regularne spacery – szczególnie gdy pracujesz w pozycji siedzącej.

 • Po dziewiąte

Pamiętaj o wygodnym i odpowiednim obuwiu. To w jakiej kondycji znajdują się nasze stopy zależy od noszonych przez nas butów. Na co dzień warto postawić na wspierające i dobrze wyprofilowane modele. Dobrze jest unikać zbyt długiego przebywania w butach na obcasie, z wąskimi czubkami lub mocno dopasowanych. Zadbaj o odpowiedni dobór rozmiaru, szczególne butów do aktywności fizycznych, gdyż niewłaściwie dopasowane obuwie sportowe może być przyczyną poważnych kontuzji.

 • Po dziesiąte

Nigdy nie ignoruj bólu stóp. Objawy bólowe w okolicach stóp mogą mieć bardzo różnorodne przyczyny. Mogą to być urazy, ale i poważne choroby np. cukrzyca. Powodem bólu może być nieprawidłowo dopasowane obuwie, zbyt długi czas spędzony w pozycji stojącej, nadmierna aktywność sportowa itp. Przedłużające się objawy warto skonsultować z podologiem.

 • Po jedenaste

Chroń stopy przed zmiennymi temperaturami. Zbyt gorąca lub zbyt zimna temperatura może niekorzystnie wpływać na kondycję naszych stóp. Jeżeli marzną ubierz skarpety, gdy chodzisz po gorącym piasku załóż klapki itd.

 • Po dwunaste

Kontroluj poziom glukozy. Optymalny poziom cukrów i skrobi to niezwykle ważny aspekt zachowania zdrowia, w tym zdrowia stóp. Odpowiednia dieta pomoże utrzymać właściwą masę ciała i pozwoli uniknąć wielu chorób. Każdego dnia wspomagaj zatem swoje ciało i stopy zbilansowanymi posiłkami, a zyskasz doskonałe samopoczucie.

 • Po trzynaste

Pamiętaj o profilaktyce i nie obawiaj się wizyt u podologa. Specjalistyczne badanie stóp to doskonały sposób na utrzymanie ich zdrowia i świetnej kondycji. Niepokojące zmiany na stopach, długotrwałe objawy bólowe itp. warto skonsultować ze specjalistą podologii, który pomoże przeprowadzić skuteczne leczenie i zapobiec komplikacjom. W naszym gabinecie podologicznym w Mińsku Mazowieckim oferujemy kompleksowe usługi w tym zakresie.

AKADEMIA KOSMETYKI I PODOLOGII COSMET

JOANNA RYTEL

ul. TOPOLOWA 11/U2
05-303 MIÑSK MAZOWIECKI
FB/AKADEMIA KOSMETYKI I PODOLOGII COSMET
PON., ŚR., PT.: 09:00-20:00,
CZW.: 12:00-20:00 
WT. SOB., NIEDZ: NIECZYNNE
COPYRIGHTS © 2021 AKADEMIA KOSMETYKI I PODOLOGII COSMET